Kumaş Boyası Nasıl Yapılır? Kumaş Boyama Yöntemleri

Kumaş Boyası Nasıl Yapılır? Kumaş Boyama Yöntemleri

11 Ocak 2021

Tekstil ürünleri zaman içerisinde sahip olduğu renkleri kaybeder. Kiminin rengi dolarken kiminin renklerinde değişimler meydana gelir. Zamanla lekeler ya da çamaşır suyu gibi nedenlerle renkler atar. Bu tip durumlarla karşılaşıldığında ilk başvurulan yöntem boyamadır. Rengi solan ya da eskiyen kıyafetlere uygulandığı gibi kumaş boyama tekniği aynı zamanda yeni alınan ancak beğenilmediğinden dolayı rengi değiştirilmek istenen her türlü kumaşa da uygulanır. Ancak birçoğu kumaş boyası nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi değildir. Boyama işleminde dikkat edilmesi gereken birçok incelik vardır, detaylara dikkat edilmesi halinde amaçlar eski özelliklerine kavuşur. Kumaş boyama yöntemleri için üç farklı yöntem uygulanır;

  •  Manuel olarak boyamak
  •  Çamaşır makinesinde boyamak
  •  Özel boyalardan yararlanmak şeklinde farklı yöntemler kullanılır.

Aktarlarda satılan kumaş boyalarında istenen rengi elde edebilmek için ana renklerle farklı renkleri karıştırmak yeterlidir. Daha profesyonel kumaş boyaları hobi dükkânları ya da kumaş dünyasının lider markası olan kumascihome.com sitesinden sipariş verilerek elde edilebilir.

Manuel Kumaş Boyama Yöntemi

Manuel yöntemle kumaş boyamak için öncelikle bir tencere içerisinde kumaşı boya ile kaynatmak gerekir. Bu şekilde boya kumaşın derinliklerine kadar iner, kaynatma işleminin ardından soğuk su dolu bir leğene kumaş alınır. Boyanın kıyafet üzerinde sıcak kalmaması için soğutma yöntemi uygulanır ve sabitleyici dökülür. En son kumaş sıkılarak kurumaya bırakılır.

Çamaşır Makinesinde Boyama Yöntemi

Manuel kumaş boyama yönteme göre çok daha pratik olan çamaşır makinesinde boyama yöntemi tüm işlemleri makine içerisinde yapmaya yardımcı olur. Yönteme başlamadan önce yapılması gereken önemli şey konuşurduk satılmasıdır, makinede kısa programda kıyafetler ıslanır durulama şeklinde ıslatılan kumaşlar sonraki adıma geçmeye hazır hale getirilir. Çamaşır makinesinin içerisine dökülmesi için kumaş boyası hazırlama aşaması şöyledir;

  •  Bir su bardağı içerisine boya dökülür;
  •  Daha sonra içine bir tatlı kaşığı tuz eklenir;
  •  Bir yemek kaşığı sirke de katılarak karıştırılır;
  •  Ağzından bir parmak eksik sıcak su ilave edilir.

Elde edilen karışım makine içerisindeki kumaşın üzerine rastgele dökülür aynı zamanda makinenin deterjan gözündeki yumuşatıcı bölümüne de sabitleyici konulur. 80 ila 90 derecelik programlarda yıkanan kıyafet sıkma yaptırmadan makineden çıkarılır.

Özel Boyalardan Yararlanılan Yöntem

Hazır kumaş boyaları fırça ve sünger kullanarak rahatlıkla uygulanabilen ürünlerdir. İstenilen renklerde istenen desenleri ortaya çıkartmak için hazırlanan kumaş boyaları kimyasal madde içermeden üretilir; genellikle bez çantaları boyamak için kullanılır. Oldukça keyifli, kolay ve eğlenceli olan kumaş boyama işlemine başlamadan önce kumaş cinsini belirlemek gerekir. Her kumaşın farklı boya ve yöntemleri vardır; ipek ya da saten gibi kumaşlar kumaş boyası ile renk tutmaz, tafta ya da desenli kumaşları boyamak ise desenlerin kaybolmasına neden olur. Bundan dolayı boyanacak kumaşın cinsini bilmek çok önemlidir.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.