Nonwoven Kumaş Nedir? Nonwoven Kumaş Özellikleri

Nonwoven Kumaş Nedir? Nonwoven Kumaş Özellikleri

31 Ağustos 2021

Dokuma veya örme olmayan nonwoven kumaşlar liflerin katman veya tülbent haline getirildikten sonra herhangi bir yolla bir arada kalmalarının sağlayıcı bir yöntemle kuvvetlendirilmeleriyle imal edilir. Klasik kumaşlara göre dayanımı zayıftır fakat uygun maliyet ücretleri sebebiyle tekstil alanında sıklıkla kullanılır.

Nonwoven Kumaş Özellikleri

Nonwoven kumaşların özellikleri şöyle sıralanır:

  • Tüy oluşturmayan yüzey
  • Aşınma dayanımı
  • Boyutsal kararlılık
  • İyi şekillendirilebilme
  • Şeklini muhafaza edebilme
  • Islak ve kuru halde temizleme çözücülerine dayanıklılık
  • Yüksek emicilik
  • Toksik ve alerjik malzeme içermeme
  • Belirli seviyede buruşukluğu giderebilme

Nonwoven kumaşlar her türlü çanta ve tekstil ürünlerinde kendine özgü özellikleri sebebiyle tercih edilirler. Dokusuz kumaş adıyla da bilinen nonwoven kumaşlar çoğunlukla keçelenme veya yapıştırılma yöntemleriyle elde edilir. Çoğu dokusuz kumaş tek kullanımlık ürünler için kullanılmaktadır. Nefes alan nonwoven kumaşlar doğal ve ince bir kumaş oldukları için vücudun hava almasını sağlayarak terletmezler.

Nonwoven Kumaş Nasıldır?

Dokunmadan yapılan nonwoven kumaşlar hafif, yumuşak, sert, stabil, tiftiksiz, ısıya dayanıklı, yırtılmaya dayanıklı, su itici, dökümlü ve emici olma özelliklerine sahiptir. Bu kumaşlar genellikle dayanıklı yapıda olmadıkları için kolay yıpranabilirler. Bunun yanında farklı ağırlıklarda üretilebilirler. Kalıplanmış şekillerde üretilen dokusuz kumaşlar yıpranmaz ve kolay tüylenme özelliğine sahiptirler. Dokusuz kumaşlar ıslandıklarında zayıflarlar ve ısıyla yumuşatılabilirler. Antibakteriyel özelliklere sahip olan nonwoven kumaşlar bundan dolayı doğal ürünlerden sayılır ve bu kumaşlarda alerjik ya da mikrobik madde oluşumu olmaz.

Nonwoven Kumaş Hangi Alanlarda Kullanılır?

Dokusuz kumaşın çok geniş bir kullanım alanı vardır. Kullanım alanının bu kadar geniş olmasının nedenleri arasında yüksek makine verimi, yüksek işçi hızı ve düşük maliyetle üretilmeleri vardır. Nonwoven kumaşlar en çok tekstil, geotekstil, medikal, hijyen, mobilya ve ayakkabı alanlarında kullanılır. Bunun yanında tekstil ürünlerinde iç güçlendirici veya ara yüz olarak kullanılırlar. Tarım sektörü, otomotiv sanayisi, tıp-uzay ve savunma sanayi gibi pek çok farklı alanda da kullanımı olan bir ürün olan dokusuz kumaşın akla gelen her alanda kullanılmasının en büyük nedenleri arasında üretim maliyetinin çok düşük olması, kısa sürede ve az işçi gerektirerek üretilmesi yer alır.

Yukarıda saydıklarımızın dışında nonwoven kumaşlar dalış kıyafetleri, kum çantaları, kurşun geçirmez yelek gibi sıcağa ve soğuğa dayanıklı kıyafet yapımında, endüstriyel kumaş halinde halı tabanı, oto döşeme kumaşı ve yelken kumaşı gibi tekstil alanında; geotekstil olarak da sera örtüsü ve drenaj yapımında da tercih edilir. Bant, yapay damar ve diyaliz gibi tıbbi tekstil alanında da kullanıma sahip olan bu kumaşlar kamuflaj ve koruyucu ağlar gibi endüstriyel koruma amaçlı ağ yapımında da tercih edilirler.

Nonwoven Kumaş Sıcak Tutar mı?

İnce ve dayanımı yüksek olmayan bir kumaş türü olan nonwoven kumaşlar çoğu tekstil ürününde ara yüz oluşturmak veya iç güçlendirici görev yapmak amacıyla kullanılır. Bu nedenle tek başına sıcak tutma özelliği bulunmaz. Stabil yapıda kumaşlardandır ve verildiği şekli uzun süre korumasıyla bilinen bu kumaşlar yüksek sıcaklıkta ve ıslanınca formunu bozabilir. Bunun yanında yüksek sıcaklıkta çözünmeleri olasıdır ve ıslandıklarında zayıf hale gelirler.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.