Peluş Kumaş Nedir? Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Peluş Kumaş Nedir? Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?

11 Mart 2021

Peluş, fustian veya kadife ile aynı kesilmiş bir kestirme veya tüye sahip bir tekstildir. Başlangıçta pelüş yığını tiftik veya kamgarn iplikten oluşuyordu, ancak şimdi tek başına veya pamuk sırtlı ipek pelüş için kullanılıyor, kadifeden farkı daha uzun ve daha az yoğun pelüş yığınında bulunuyor.

Modern peluş, genellikle polyester gibi sentetik elyaflardan üretilir. Bu kumaşın en büyük kullanımlarından biri, oyuncak ayılar gibi pelüş kumaştan yapılmış küçük pelüş oyuncaklarla doldurulmuş oyuncakların üretimidir ve bunlar genellikle "peluş oyuncaklar" veya "peluşlar" olarak adlandırılır.

Peluş Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Peluş kumaş özelliklerini kullanım alanları ile birlikte aşağıda detaylandırmaya çalıştık. Peluş kumaş birçok eşya ve giysiye neşe ve eğlenceli bir görünüm katıyor.  Ama hangi kumaş ile kombine etmeniz gerektiğini ve hangi eşya ile kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz.  Bir uzman elinde peluş kumaş ortama eğlenceli bir hava katabilir.  Peluş battaniye düşünün ve tatlı bir pembe kızların vazgeçilmesi an az pembe peluş oyuncak bir ayı kadar. 

Suni kürk ve peluş ilişkisi

Pek çok kişinin pelüşle ilişkilendirdiği bir kumaş, ancak sınırlı uygulamaları vardır. Suni kürk son derece kalındır, çalışmak zordur ve hiç esnek değildir, bu nedenle onunla bütün bir pelüş yapmak oldukça zordur. En çok terzilik olmadan basit peluşlar için kullanılır, özellikle diğer kumaşlarla yapılan peluş üzerinde uzun kürk veya saç gibi sanat bebekleri ve aksanlar için kullanılır.

Birbirinden renkli ve eğlenceli ürünler çıkabilir Günümüzde çok tercih edilen bir sistemdir.   

Mikro boncuklar ve peluş

Bunlar, puf koltuklarda bulunanların küçük bir versiyonu gibidir ve peluşa ağırlıksız bir tür bere benzeri doku verir. Oyuncak bebeklerden eşyaya birçok alanda kullanılabilir. 

Poli peletler ve peluş

Peluşa ağırlık eklemek için kullanılan sert plastik peletler (bu, kendi başına ayakta durması gereken peluş için dengelemede yardımcı olabilir) veya bere bebek tipi peluş yapmak için kullanılır. Genel olarak, bir pelüşü tamamen poli peletlerle doldurmak, onu çok sert ve ağır hale getireceğinden, genellikle bir elyaf dolgusu ile birlikte kullanılır.

Peluş Nasıl Dikilir?

Elle peluş dikebilirsiniz, ancak bir dikiş makinesi işleri çok daha hızlı hale getirir. Herhangi bir makine, pelüş yapımı için genellikle sadece düz bir dikiş gerektirir. Nakış makinesi alarak peluş dikebilir muntazam dikişler ile harikalar yaratabilirsiniz. 

Peluş neden üretilir?

Yumuşak malzeme büyük ölçüde döşemelik ve mobilya amaçlı kullanılır ve ayrıca giyim eşyası ve tuhafiyecilikte de sıklıkla kullanılır. Modern peluş, genellikle polyester gibi sentetik elyaflardan üretilir.

Ancak peluş denince aklımıza şüphesiz ilk olarak oyuncaklar geliyor. Yumuşak dokusu ile çocuk odalarının vazgeçilmezi olarak bir numaraya oturtabiliriz. 

Peluş Nereden Satın Alabilirim?

Peluş kumaşı internet üzerinden satın alabilirsiniz.  Artık kumaş üreticileri de online olarak satış yapıyor.  Ülkenin herhangi bir yerine kargo olarak iletilebilir.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.