Poplin Kumaş Nedir? Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Poplin Kumaş Nedir? Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?

11 Mart 2021

Tabbinet olarak da bilinen Poplin, ipeksi, parlak bir yüzeye sahip güçlü, gevrek bir kumaşla sonuçlanan, çok ince yatay "kaburgalar" veya iplikler içeren düz dokuma pamuklu bir kumaştır. Poplin, erkek ve kadın gömleklerinde, kadın elbiselerinde ve spor giyim ve yağmurluk gibi eşyalarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

"Poplin" kelimesi, Fransızca "papelino" teriminden gelir ve benzer bir dokumaya sahip eski bir kumaş olan "papelaine" kelimesinin bir varyasyonudur.

Ne zaman poplin giymeliyim?

Hem kadın hem de erkek gömlekleri poplin ile kadın elbiseleri ve etekleri, erkek pantolon ve ceketleri ile yapılır. Her türlü giysiye güzellik ve örtü katan ince bir parlaklığa sahip çok yönlü bir kumaştır.

Poplin Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Yüzde yüz poplin kumaşı da tıbbi amaçlar için kullanılır. Polyester poplin sadece kırışmaya dayanıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda aleve dayanıklıdır, bu da onu belirli meslekler için uygun bir kıyafet seçimi haline getirir. Birleşik Krallık, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri vb. Ülkelerde genellikle ofis kıyafetleri yapmak için polyester poplin kullanılır. Bu gelişmiş ülkelerdeki tekstil endüstrisi çevre dostu kıyafet kullanımına odaklandığından, organik pamuk kullanan organik poplin de bu ülkelerde trend.  Poplin giysiler makinede ılık suda kolayca yıkanabilir ve normal giysiler gibi kurutulabilir.

Tekstil dünyası, kumaş yeniliği konusunda sürekli bir devrime tanık olmuştur ve bu, yün ile birlikte kullanıldığında daha soğuk havalara uygun hale gelen ve pamukla birlikte kullanıldığında mükemmel bir seçim olan poplin gibi kumaşlara olan talebin artmasıyla sonuçlanmıştır yazlar. Hem tasarımcılar hem de tüketiciler, iyi yapılmış, uygun fiyatlı ve işlenebilir poplin giysilerini artan bir şekilde takdir ettiler.

Yine de poplin, birçok tasarımcı ve üst düzey marka yazlık giyim söz konusu olduğunda keten veya benzeri kumaşları tercih ettiğinden ve kış aylarında yünle birlikte kullanılabilen ipek gibi daha zengin kumaşlar bulunduğundan, hala pazarda sağlam bir kavrayış mücadelesi veriyor. Poplin kendi klişe pazarını ve sadık tasarımcı çizgisini bulmuş olsa da, bu kumaş için zirveye giden yol kolay olmayacak. Şu an itibariyle moda olan diğer kumaşların beğenileri var. Bu arada, daha işlevsel bir poplin kumaşı oluşturmak için karışımlarla yapılan deneyler, bu kumaş için parlak bir gelecek garanti edebilir. Poplin'in yolculuğu şimdiye kadar ilginçti ve giderek küresel pazarın dikkatini çekiyor.

Poplin ve Dimi

Poplin bazen dimi ile birleştirilse de poplin ve dimi aynı şekilde dokunmaz. Dimi aynı zamanda düz dokuma bir kumaş iken, poplin ince bir çözgü ipliği ve daha kalın bir atkı ipliği ile dokunur. Her ikisi de güçlü malzemeler olsa da poplin genellikle dimi kumaştan daha yumuşaktır. Poplin ayrıca daha nefes alabilir.

 Poplin bakımı

Poplin, nispeten az bakım gerektiren bir kumaştır. Poplin giysilerinin tipik olarak kuru temizlemeye ihtiyacı yoktur. Poplin giysilerini bakım talimatlarına göre yıkayın.

Poplin kırışıyor mu?

Poplin doğal olarak kırışıklığa dayanıklıdır. Hafif bir buhar veya düşük kurutma, onu yumuşatmak için yeterlidir.

Poplin'i temizlemek kolay mı?

Poplin kolay leke bırakmaz ve% 100 pamuksa, yıkamada da kokuları iyi çıkarır.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.