Saten Kumaş Nedir? Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Saten Kumaş Nedir? Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?

11 Mart 2021

Saten kumaş, düz dokuma ve dimi boyunca üç ana tekstil örgüsünden biridir. Saten dokuma, güzel bir örtüyle parlak, yumuşak ve elastik bir kumaş oluşturur. Saten kumaş, bir tarafta yumuşak, parlak yüzey, diğer tarafta daha mat yüzey ile karakterizedir.

Saten kumaş, genellikle süslü elbiseler için kullanılan yumuşak ve parlak bir kumaştan daha fazlasıdır. Bir saten dokuma birçok kumaş türünü içerebilir ve kullanımları nedime elbiseleri ve önlüklerinin ötesinde sayılabilir. Saten, tekstile değil dokumaya atıfta bulunur ve saten olarak nitelendirilen çoğu kumaş, akşam çantalarından döşemeye kadar her yerde görülebilen yumuşak, parlak bir yüzeye sahiptir.

Satenin Kökenleri Nelerdir?

Saten kumaş, sadece ipekle yapıldığı ortaçağ Çin'e kadar uzanır. Örgü, ortaçağ Arapçasında Zaitun olarak adlandırılan Çin liman kenti Quanzhou'da ortaya çıktı. Kumaş ve dokuma teknikleri hem İpek Yolu boyunca geçti. Hem de Orta Doğu'da yaygın olarak üretilmeye başlandı. İtalya, on ikinci yüzyılda saten üreten ilk Batı ülkesiydi ve on dördüncü yüzyılda Avrupa'da popüler hale geldi. Aslında, Versay Sarayı'ndaki mobilyaların çoğu saten döşemedir.

Saten Kumaş Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Saten dokuma, bir çözgü ipliği üzerinden geçen dört veya daha fazla atkı ipliği veya bunun tersi ile karakterize edilir: bir atkı ipliği üzerinden geçen dört veya daha fazla çözgü ipliğidir. Dokumada, çözgü ipliği veya iplikleri tezgâh üzerinde sabit tutulur ve atkı ipliği veya iplikleri çözgülerin üzerine ve altına dokunur.

Saten, uzun, sürekli liflerden dokunur ve saten, kullanılan lifle değil, filamentin uzunluğuyla tanımlanır. Başlangıçta saten, bir ipekböceği kozasından çekilen uzun ve sürekli bir iplik olan ipek kullanılarak yapılmıştır. Modern saten, her ikisi de uzun filamentler oluşturmak üzere üretilebilen polyester ve suni ipekten de yapılabilir.

Birkaç farklı saten örgü türü vardır:

4 koşum saten dokuma. 4/1 saten dokumada, atkı ipliği üç çözgü ipliği üzerinden ve ardından bir çözgü ipliğinin altından geçer. Bu, çözgü ve atkı ipliklerinin 1/1 oranında kesiştiği düz bir dokumadan daha esnektir ve daha esnektir.

5 koşum saten dokuma. Bu, atkı ipliğinin dört çözgü ipliğinin üzerinden geçmesi ve ardından bir çözgü ipliğinin altından geçmesi dışında, 4 koşum takımıyla hemen hemen aynıdır.

8 koşum saten dokuma. Bu, satenin en esnek şeklidir ve bu dokumayı elde etmek için atkı ipliği yedi çözgü ipliğinin üzerinden geçer ve sonra bir altından geçer.

Saten Kumaş Özellikleri

Saten dokumalar, düz dokuma kumaşlardan daha esnektir ve saten genellikle parlak yüzeyi ve güzel örtüsüyle bilinir. İşte satenin bazı özellikleri;

  • Parlak bir yapıya sahiptir. Saten yumuşak ve çok lüks hissediyor.
  • Elyaf konsantrasyonu ve kumaşın esnekliği nedeniyle saten dokumalar, onları gece kıyafetleri ve perdeler için ideal kılan yumuşak ve kolay bir örtü oluşturur.
  • Saten, çok gergin bir şekilde dokunan uzun filament lifleri kullandığından, elde edilen malzeme birçok düz dokuma kumaştan daha güçlüdür.
  • Saten diğer kumaşlar kadar kolay kırışmaz ve daha kalın olan satenlerde kırışıklıklar daha az görülür.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.