Viskon Kumaş Nedir? Viskon Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Viskon Kumaş Nedir? Viskon Kumaş Özellikleri Nelerdir?

11 Ocak 2021

Hem ev tekstili hem de moda dünyasında en çok tercih edilen kumaş türlerinden olan viskon kumaş sağlıklı ve çevre dostu bir üründür. Özellikle yaz aylarında kullanıma daha uygun olan kumaş birçok kadının tarzına hitap eder. Tesettür giyiminde ilk tercihleri arasında yer alan viskon kumaş hava geçirgen niye özelliği sayesinde vücudun nefes almasına yardımcı olur. Birçok insan tarafından merak edilen viskon kumaş nedir konusunda öncelikle bilinmesi gereken kumaşın niteliğinin oldukça yüksek olduğu, nem emici özelliği ve yapısının selüloz ve pamuk ile benzerliğidir.

Moda Sektöründe Tercih Edilir

Kayın ağacından imal edilen bir hammadde olan viskon yapısında selüloz bulunur, imalatın da selüloz üzerinde kimyasal bir farklılık olmaz, üretiminde filament şeklini alır ve yeniden selüloz olarak kalır. Pamuk ile benzer özellikleri bundan dolayı gerçekleşir. Viskon kumaş özellikleri nelerdir konusunda söylenmesi gereken dikkat çeken birçok özelliğinin bulunduğudur. Özellikle moda sektöründe en fazla tercih edilen viskon kumaşın en belirgin özellikleri şunlardır;

  •  Terletme yapmaz;
  •  Hava aldıran yapıya sahiptir;
  •  Renkleri canlı skor;
  •  Baskı için son derece elverişlidir;
  •  Hem rahat hem zariftir;
  •  Yüksek oranda nem emici özelliğe sahiptir;
  •  Şişme özelliği fazladır;
  •  Pamuğa göre iki kat daha fazla esneme özelliği vardır;
  •  Krep kumaş içerisinde sık kullanılır;
  •  Vücuda yapışmaz hareket kabiliyetini kısıtlamaz.

Doğal Kumaşlar Arasında Yer Alır

Hava aldıran yapısının sayesinde terletmeyen ve tere bağlı kötü kokulardan uzak kalmayı sağlayan viskon kumaş terlemenin önüne geçerek koltuk altındaki ıslak görünümü azaltır. Yapısı pamuğa benzediğinden dolayı çekme payı vardır bu yüzden yıkama esnasında yüksek sıcaklıktan kaçınılır. Şık rahat ve kaygan bir yapıya sahip olmasından dolayı oldukça fazla kullanım alanına sahiptir. Kumaşın elyafı düzgün şekilde eğirme özelliğinden yumuşak bir turşu elde edilir, bu özelliği sayesinde tişört, gömlek, iç giyim, bluz, astar abiye kıyafetlerini üretiminde kullanılır. Viskon kumaş seçme konusunda, herhangi bir tecrübeye sahip olmayanlar elbise yapmak için en az: 1.20 metre tunik yapmak için 1.80 metre ve bluz için 1.20 metre kumaş almalıdır.

Ten İle Mükemmel Uyum Sağlar

Genellikle çift en olarak satılan viskon kumaşlar, özelliklerine göre farklı fiyatları şeklinde tüketiciye sunulur. Doğal kumaşlar arasında yer alır suyu ve nemi iyi almasının yanı sıra hava alan bir yapıya sahiptir. Ten ile mükemmel bir uyum sağlar boyama ve baskı konusunda pamuğa göre daha elverişlidir. Tekstil sektörünün önemli alışveriş siteleri arasında yer alan kumascihome.com sitesinden ihtiyaç duyulan viskon kumaş çeşidini bulmak söz konusudur. En kaliteli ve en özel kumaşları tüketiciyle buluştuğu online satış sitesinde kaliteyi en uygun fiyatlar ile bulmak mümkündür. Siteyi ziyaret ederek ihtiyaç duyulan kumaş çeşitlerine göz atmak söz konusudur.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.